Prof. Dr. Fuat Sezgin Merkez Kütüphanesi bünyesinde hizmete giren Optik Okuma Merkezi'nde optik okuma işlemleri gerçekleştirilmekte ve ilgili personel tarafından optik okuma ham verileri .dat uzantılı bir dosya olarak ilgili ders öğretim elemanının resmi kurum e-posta adresine iletilmektedir. Ancak bu dosya içeriği değerlendirme işleminden geçirilmeden kullanılamamaktadır. Değerlendirme işlemi için https://optik.usak.edu.tr sitesine giriş yapılarak aşağıda yer alan videodaki adımlar takip edilerek online değerlendirme işlemi gerçekleştirilebilir.

Optik okuma işleminde yalnızca tek bir tip optik form değerlendirilebilmektedir! Farklı birimlere ait, farklı tasarımlara sahip optik formlar değerlendirilemez. İlgili optik form şablonu için tıklayınız. Optik formlar, yalnızca siyah kurşun kalemle doldurulmalıdır.

Cevap anahtarı tanımlama işlemi için öğrenci numarasını 000000000 kodlayarak kitapçık türünü işaretlediğiniz bir optiği öğrenci optikleri ile beraber okutarak, cevap anahtarınızın Optik Okuyucu Takip Sistemi tarafından otomatik olarak tanımlanmasını ve .dat dosyasının içerisine kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Sistemin kullanımıyla ilgili detaylı bilgilendirme için aşağıdaki videolu yönergeyi izleyebilir ya da bir alt bölümde yer alan işlem basamaklarını inceleyebilirsiniz.

 

Optik Okuma Sistemine Giriş: 
https://optik.usak.edu.tr/

 

Sınavda Kullanılması Gereken Optik Okuma Formunun Formatı: 
https://uzem.usak.edu.tr/upload/uzem/cauyJnh3Ez_U%C5%9Fak%20%C3%9Cniversitesi%20-%20Optik%20Form.jpg

 

SİSTEMİN KULLANIMINI ANLATAN VİDEO:

https://uzem.usak.edu.tr/upload/uzem/PIWAAqodaD_Optik%20Okuma%20Takip%20Sistemi.mp4

 


Oluşturma: 08 Nisan 2022