Uşak Üniversitesi Kütüphanesi olarak, yayıncı ve firmalarla yapılan lisans anlaşmaları ile birçok elektronik kaynağa abone olunmuştur. Yapılan anlaşmalardaki kuralların herhangi bir kişi tarafından ihlal edilmesi, geçici bir süre için veritabanlarının Üniversitemize kapatılmasına yol açabilmekte, bazı durumlarda ise, anlaşma iptal edilerek, veritabanlarinin Üniversitemize tamamen kapatılmasıyla sonuçlanmaktadır. Bu tür problemleri engellemek amacıyla, siz değerli öğretim üyelerimiz ve akademisyenlerimizden aşağıda belirtilen kurallara uymanızı önemle rica etmekteyiz.

 

Uşak Üniversitesi Kütüphanesi tarafından sağlanan elektronik kaynaklar; yayıncılar ile yapılan lisans anlaşmaları ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince kullanılmalıdır.

 

VERİTABANLARININ KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR;

 

1- Belirli sayıda basılı veya elektronik kopya alınabilir (Örneğin, tek bir makale, kitabin bir bölümü, tek bir tez gibi)

2- Kendi bilgi ihtiyacınızı karşılamak amacıyla kullanabilirsiniz. (Örneğin, araştırmanızda veya dersinizde.) Veritabanlarından aldığınız bilgiyi Uşak Üniversitesi içerisinde personel ve öğrencilerle paylaşabilirsiniz.

3- Veritabanlarindan ticari amaçlı veya sistematik olarak robot ve benzeri yazılımlar kullanılarak, çok sayıda yayının kopyalanması, kişisel bilgisayarlara aktarılması yasaktır.

4- Veritabanının satılması, içeriğinin dağıtılması yasaktır.

5- Veritabanından kopyalanan bilgilerin, Üniversitemizin dışındaki kişilere aktarılması yasaktır.

6- Veritabanından kopyalanan içerik bilgisinin veya makalenin e-mail listeleri ile dağıtılması yasaktır.

7- Veritabanından indirilen kayıtlar üzerinde değişiklik yapılması ya da bunlardan yararlanılarak benzer çalışmaların yaratılması yasaktır.


Oluşturma: 10 Ocak 2022