TÜBİTAK'tan COVID-19 Portalı

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın çalışmalarıyla oluşturlan portalda Türkiye ve Dünyadaki Covid-19 vakalarının durumu  anlık olarak takip edilebilmektedir. Ayrıca yapılan klinik çalışmalarla ilgili gelişmeler ve COVID-19 ile ilgili araştırma yapan araştırmacıların edindiği veriler portal üzerinden anlık olarak paylaşılmakta. COVID-19 ile ilgili katkı vermek isteyen araştırmacılar covid19@tubitak.gov.tr adresine iletişim bilgilerini içeren bir e-posta ile başvurabilirler. 

 

https://covid19.tubitak.gov.tr/anasayfa

 

 

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19)

 

 

Koronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. 

 

 

İlgili bilgileri görmek için görsellere tıklayınız...

https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/

 

 

AIP Publishing, Ücretsiz COVID-19 (KoronaVirüs) Koleksiyonu 

 

AIP Publishing, COVID-19 (KoronaVirüs) salgınında Küresel Araştırmalara destek olmak amacıyla Bulaşıcı Hastalıklar, Salgın Hastalıklar, Epidemiyoloji ve Pandemi hakkında Küresel Araştırma Topluluğu’na ÜCRETSİZ bir koleksiyon hazırlamıştır.

 

Kayıt için; https://www.scitation.org/ linkinden kayıt oluşturunuz.

 

Makalelerin Liste ve İçeriğine erişmek için; https://publishing.aip.org/publications/journals/covid-19/

Listede yer alan makale başlığına tek bir tıkla ilgili makalelere erişim sağlayabilirsiniz. 

 

 

 

 

Gale- Cengage Learning Erişimi Hakkında 

Gale Health and Wellness – Coronavirus

Güvenilir otoriteler tarafından özenle derlenen sağlık dergileri ile Gale Health and Wellness – CoronaVirüs, binlerce tam metin süreli yayına, referans çalışmalarına ve multimedya kaynaklarına erişim sunar. Her seviyedeki araştırmacılar için ideal olan bu kapsamlı koleksiyon, mevcut hastalık ve bozukluk bilgisinden alternatif tip uygulamalarına kadar sağlıkla ilgili tüm konularda yetkili bilgiler sunmaktadır. Corona ve diğer tür virüsler hakkında kapsamlı araştıramaları inceleyebileceğiniz, her gün güncellenen bir veritabanıdır. 

 

Erişim Adresi:https://go.gale.com/ps/dispBasicSearch.do?userGroupName=c19micro&prodId=HWRC

 

 

Gale In Context: Global Issues – Pandemic Preparedness
Yüzbinlerce konu başlığı için birincil ve ikincil kaynakların bir arada olduğu, öğrenmeye yönelik bir veritabanıdır.

Gale In Context: Global Issues  küresel farkındalığı destekler ve öğrencilerin modern dünyanın en önemli meselelerini eleştirel olarak analiz etmelerini ve anlamalarını sağlayan küresel bir bakış açısı sunar.

 

Erişim Adresi:https://go.gale.com/ps/i.do?p=GIC&u=c19micro&id=GALE%7cCP3208520138&v=2.1&it=r&sid=GIC&password=open

Kullanıcı Videosu: http://support.gale.com/doc/suic-video1

 

Gale In Context: Science – Viruses

Gale In Context: Science günümüzün en önemli yüzlerce bilim konusu hakkında bağlamsal bilgi sağlar ve sanal bilim öğretimini destekler.

 

 

Erişim Adresi: https://go.gale.com/ps/searchTopic?p=SCIC&u=c19micro&topicId=00000000MTPG&searchType=ts&sid=SCIC&password=open

Kullanıcı Videosu: http://support.gale.com/doc/suic-video1

 

 

Gale eBooks: Coronavirus & Global Pandemics Collection
The Gale eBooks: Coronavirus & Global Pandemics Collection arastirmacilarin küresel virüsleri, salgın hastalıkları, ve bircok saglik konusunu daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

 

Erişim Adresi https://go.gale.com/ps/i.do?p=GVRL&sw=w&u=c19micro2&v=2.1&subject=Corona+Virus+%26+Global+Pandemics&pg=BooksForSubject&it=static&sid=GVRL

Kullanıcı Videosu : https://support.gale.com/training/videos/gvrl

 

 

 

 

BMJ Journals ve BMJ Learning İçindeki Tüm
COVID-19 (KoronaVirüs) İçeriklerinin Ücretsiz Erişimi

 

BMJ, Dünyanın yaşamış olduğu salgına istinaden BMJ Journals ve BMJ Learning içindeki tüm COVID-19 (KoronaVirüs) içeriklerini ÜCRETSİZ ERİŞİM ile sizlere sunuyor.

 

Göz atmak için hemen tıklayın; https://www.bmj.com/coronavirus 

 

 

 

 Brill Ücretsiz COVID-19 Koleksiyonu

 

Tüm Dünya’yı etkileyen COVID-19 salgını ve koronavirüsler ile ilgili yapılan/yapılacak araştırmaları desteklemek amacıyla  Brill yayınevi,  halk sağlığı, uzaktan eğitim, kriz araştırması gibi konularda kitaplar ve makaleleri erişime açtı. Konuyla ilgili yeni içerik yayınlanırsa, bu koleksiyona eklenecektir.

 

Konulara göre içerik:

Epidemics and crisis research past and present (Geçmişte ve günümüzde salgın hastalıklar ve kriz araştırmaları)

Strategies for containment ( Sınırlama stratejileri )

Building solidarity and resilience in times of crisis (Kriz zamanlarında dayanışma ve dayanıklılık oluşturmak )

Home-schooling and distance learning (Evde eğitim ve uzaktan eğitim )

 

İçeriğe erişim linki: https://www2.brill.com/COVID-19_Collection 

 

 

 

UpToDate COVID-19 Elektronik Kaynakları Hakkında

 

COVID-19 ile mücadele eden sağlık ekiplerine mümkün olan en iyi hasta bakımını sağlamaları konusunda, Wolters Kluwer Health ekibinin sunduğu açık erişim kaynakları ile ilgili bilgiler aşağıda yer alamaktadır:

COVID-19 Açık Erişim Kaynakları:  Wolters Kluwer Health portföyünde yer alan çeşitli COVID bilgileri Health Clarity website’sinden erişime sunulmuştur.

 

Bu site UpToDate COVID-19 konuları, hasta eğitim bilgileri ve sağlık profesyonelleri tarafından talep edilen diğer ilişkin konuları içerir.  Sağlık ekiplerinin en iyi kanıta dayalı bilgilere erişmeleri için lütfen bu bilgileri ekibinizle paylaşınız.

Yeni kaynaklar sunuldukça COVID – 19 sayfası güncellenecektir.

UpToDate Mobil/Uzaktan Erişim: UpToDate kullanan doktorlardan gelen istek üzerine, UpToDate Anywhere abonelerinin uzaktan/mobil erişim süresi 90 günden 180 güne uzatılmıştır. Kişisel Hesabınıza, 180 günde bir kez, Kurum bilgisayarlarından www.uptodate.com/online adresi üzerinden giriş yapmak gerekmektedir. Yapılan her girişden sonra uzaktan erişim süresi otomatik olarak 180 gün uzamaktadır.

  

UpToDate Erişim adresi :www.uptodate.com/online

 

Mobil / Ev- Uzaktan erişim için adımlar: 

1. UpToDate’e girinizwww.uptodate.com/online

2. Ana sayfanın üstünde yer alan Log-in/Register sekmesine tıklayınız.

3. UpToDate kayıt sayfası üzerinde kendinize ait kullanıcı adı ve şifrenizi oluşturunuz

4. Kayıt işleminiz bittikten sonra UpToDate Mobil Aplikasyonun nasıl yüklendiği bilgisini içermekte olan bir onay mesajı e-posta adresinize gönderilecektir. 

 

Kayıt işlemi ile ilgili detaylar için UpToDate Mobil Erişim Kılavuzu’na tıklayınız. 

UpToDate aplikasyonunu mobil cihazlarınıza indirerek kullanabilirsiniz.  

iPhone/iPad mobil cihazlarına aplikasyon indirmek için App Store ‘a girip “UpToDate” yazarak taratınız.  

Android tabanlı mobil cihazlar için Google Play Store’a girip “UpToDate” yazarak taratınız.

  

 

Turcademy Veritbanı Deneme Erişimine Açılmıştır

Turcademy veri tabanı içeriğinde Türkçe ders/akademik kitaplarının bulunduğu Türkçe içerikli akademik bir veri tabanıdır. İçeriğinde Doğa bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Müzik ve Güzel Sanatlar, Hukuk ve Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere 6 farklı kategori bulunmaktadır. Turcademy veri tabanı içerisinde Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Dora Yayınevi, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Müzik Eğitimi Yayınları, Palme Yayınevi, Pegem Akademi ve Seçkin Yayıncılığa ait 5800+ kaynak bulunmaktadır.

 

Erişim Adresi:  www.turcademy.com

Erişim Tarihi:   10 Nisan 2020

  

 

Koronavirüs Etkilerini En Aza İndirebilmek için Ebook Central Üzerinden Satın Alınan Kitaplara Sınırsız Kullanıcılı Erişim

 

Koronavirüs (COVID-19) etkileri, dünyadaki yüksek öğretim kurumları üzerinde de görülmeye başlandı. Birçok kütüphane bu sebeple yeni bir uzaktan eğitim ve araştırma sistemini destekleme gerekliliği ve elektronik kaynaklara eriştirme durumuyla yüzyüze kaldı.

 

Bu acil ihtiyacı desteklemek için ProQuest’in, tamamen bedelsiz olarak tüm kullanıcılar için Ebook Central holdinglerine sınırsız erişim sağlayarak  kütüphaneleri desteklemek amacıyla 50'den fazla yayıncıyla işbirliği yaptığını sizlere haber vermek isteriz.

 

Bu haftadan itibaren, COVID-19'dan etkilenen ProQuest Ebook Central aboneleri, Haziran ayı ortasına kadar linkteki listedeki yayıncılardan ebook Central aracılığı ile satın alınan tüm kitaplara sınırsız erişim elde edecek. Bu erişim, tek kullanıcılı ve üç kullanıcılı model ile satin alınan kitapların bu süre zarfında otomatik olarak sınırsız erişime dönüştürülerek, kütüphanecilere hızla değişen bu ortamda kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılama konusunda destek olma amaçlıdır. Sınırsız erişim, Haziran ortasına kadar aynı yayınevlerinden satın alınan ek kitaplar için de geçerli olacaktır.

 

Katılım sağlayan yayıncıların bir listesine buradan ulaşabilirsiniz:

https://media2.proquest.com/documents/unlimitedaccess-participatingpublishers.pdf  ve liste sürekli güncellendiği için düzenli olarak bu linkten kontrol edebilirsiniz. Bu arada, herhangi bir sorunuz olursa lütfen bizlerle iletişime geçmekten çekinmeyin.

 

Ek olarak Coronavirüs (COVID-19) ile ilgili kaynaklara ve daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz:

https://www.proquest.com/products-services/related/Coronavirus-Outbreak-Authoritative-Resources.html

 

 

 

Annual Reviews (AR), COVİD-19 Salgını Sebebiyle Ücretsiz Erişime Açılması

 

Annual Reviews (AR), COVİD-19 salgını sebebiyle uzaktan çalışan ve okuyan öğrencilere ve araştırmacılara yardımcı olmak adına 30 Nisan 2020 Perşembe gününe kadar dergilerini ücretsiz erişime açmıştır.

 

 

Erişim linki: https://www.annualreviews.org/

 

 

 

 Wiley Covid-19 İle İlgili Ücretsiz Kaynak Platformları

 

 

COVID-19 İle İlgili ''UpToDate''den TÜM Sağlık Çalışanları İçin Açık Erişime Sunulan Kaynaklar

Sağlık çalışanları, dünya çapında sayıları artan  hastaları tedavi etmek için çabalarken, en güncel kanıta dayalı bilgiye ve klinik kılavuzlara ulaşmak isteyen herkes için Covid-19 kaynaklarını *ücretsiz* olarak sunuyoruz. Yeni kaynaklar ulaşılabilir olduğunda sizi e-posta yolu ile güncelliyor olsak da, yeni gelişmeler, kanıtlar ve yönlendirmelere göre sürekli güncellenen içeriklere bu sayfa üzerinden de erişebilirsiniz. 

Erişilebilir içerikler:

  • Sağlık çalışanları için klinik bilgiler
  • Hasta Eğitim Materyalleri
  • İlave Kaynaklar

 

Care Team Resources

 

 

Patient Resources

 

                   COVID-19 ile ilgili bilgilendirme videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

 

 

Understanding COVID-19 Video

 

 

LEGAL BLOG

 

https://legal.com.tr/blog/

 

 

Wolter Kluwer

 

http://healthclarity.wolterskluwer.com/hc.html  

 

PressReader Covid-19 Erişimi Hakkında

 

 PressReader, Dünyanın her yerinden Covid-19 ile ilgili haberleri derlediği yayınını tüm kullanıcılar için erişime açmıştır.

Herkesin faydalanabileceği bu erişim, Pandemi sürecinin başından itibaren aktiftir.

Erişim linki (COVID-19 NEWS) : https://www.pressreader.com/canada/covid-19-news/20200320

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı


Oluşturma: 06 Nisan 2020