Görme engelli kullanıcılarımız, Milli Kütüphane tarafından sunulan "Konuşan Kitaplık" hizmetinden yararlanabilirler. İsteyen engelli kullanıcılarımızın Konuşan Kitaplık koeksiyonuna daha kolay ulaşım sağlayabilmeleri için Milli Kütüphane Başkanlığından ilgili sayfanın linkinin web sayfamızda yayınlanmasına dair gerekli izinler alınmıştır.


Erişim için aşağıdaki logoya tıklayınız.

 

Kullanım Koşulları:

  • Koleksiyonda bulunan kitaplar ,5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmakta, bu kitaplar üzerinde eser sahibi ve seslendiricisinin hakları başta olmak üzere çeşitli telif hakları bulunmaktadır
  • Görme engelli kullanıcıların sözkonusu hizmetten bireysel olarak yararlanabilmeleri için üye olmaları gerekekmektedir
  •  https://konusankitaplik.mkutup.gov.tr/Anasayfa/UyeOl adresindeki üyelik formu eksiksiz bir biçimde doldurulduktan sonra en az %40 görme engelli olduğuna dair sağlık kurulu raporu veya engelli kimlik kartlarının taranmış hali formun yer aldığı sayfadan siteye yüklenmelidir veya konusankitaplik@mkutup.gov.tr e-posta adresine gönderilmelidir.
  • İstenen belgelerin taranması ve yüklenmesi aşamasında yardım ve destek için Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı Engelli Birimine başvurmalıdırlar.
  • Kullanıcılar  T.C. Kimlik Numaraları ve şifresiyle birlikte söz konusu kitapları görme engelliler için özel olarak tasarlanmış web sayfası üzerinden gelişmiş arama seçeneklerini kullanarak, katalogda bulunan kitapları bilgisayarlarına indirebilmekte veya çevrimiçi olarak sesli kitapları dinleyebilmektedirler.


HAKKINDA

Milli Kütüphane Başkanlığı Kitap Dışı Materyaller Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi’nde, gönüllü okurlar aracılığıyla görme engelli üyelerin talepleri doğrultusunda kitaplar seslendirilmektedir. 1955 yılında Braille kitaplarla başlayan hizmeT, günümüzde 11 profesyonel formatta oluşturulmuş ses kayıt stüdyosunda devam etmektedir.

Kullanıcılar Konuşan Kitaplık ana sayfasında son eklenen sesli kitaplar, en çok dinlenen sesli kitaplar, son bir ayda en çok dinlenen sesli kitaplar, şu anda seslendirilen kitaplar ve son eklenen metin kitaplar başlıklarında güncel bilgilere ulaşabilmektedirler.

Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi’nde gönüllü okuyucular hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında profesyonel formatta oluşturulmuş kayıt stüdyolarında kitap seslendirmektedirler. Gönüllü okuyucu olmak isteyenler 0312 470 83 22/25/26?? telefon numaralarından ya da konusankitaplik@mkutup.gov.tr adresine gönderecekleri maillerle başvuru ve seslendirme sürecine ilişkin ayrıntılı bilgi alabilirler.


Oluşturma: 30 Kasım 2022