Üniversitemizdeki bir çok bölüme katkı sağlayacağını düşündüğümüz Infobase isimli video ve e-dergi içerikli veritabanları sizlere ve kullanıcılarınıza fayda sağlamak adına 14 Eylül 2020 tarihinde üniversitemiz için deneme erişimine açılacaktır. Deneme erişim süresi 2 aydır (13 Kasım 2020 deneme erişimi bitiş tarihi). 

 

**Deneme süresi boyunca kullanılabilmesi için, sonraki günlerde üniversitenizin tüm kullanıcıları için tek bir kullanıcı adı ve şifre tarafınıza verilecektir. (Şifre ve kullanıcı adı için kütüphaneye müracat ediniz.)

 

Denemeye açılacak olan Infobase veritabanları:

 • Infobase: Films On Demand
  https://fod.infobase.com/nd_Home.aspx
 • Films on Demand içinde bulunan 165,545 segementten oluşan 29 bine yakın videoyu sınırsız bir şekilde size sunar. Ayrıca üniversitenizin video içeriklerini de Infobase’e kendi kurum alanınıza ekleyebilir ve tüm kullanıcılarınızın hizmetine sunabilirsiniz.

 

 • Infobase: Health Reference Center
  https://online.infobase.com/HRC/Browse/Product/11
 • Health Reference Center altında bulunan kitap ve dergilerden toplam 588,727 makaleye erişim sağlar. Vücut sistemleri, güncel sağlık sorunları, önemli hastalıklar ve koşullar, tedaviler ve prosedürlerin yanı sıra sağlık ve beslenme konularında kapsamlı bir içerik sağlar.

 

 • Infobase: World News Digest
  https://wnd.infobase.com/
 • World News Digest, 1940’tan itibaren tarihi içeriklerle birlikte dünyaya dair güncel olayları öne çıkarır; kapsamlı tarihsel video çekimlerine kolay erişim sağlar. Ayrıca NewsEdge aracılığıyla, çoğu uluslararası kaynaklardan gelen güncel gazete başyazılarını içeren haber bülteni de sunmaktadır. Kullancılar ülke, önemli kişi ve konulara göre taramalarını kolayca yaparak diledikleri içeriğe anında erişebilmekteler.

 

 • Infobase: Writer’s Reference Center
  https://fofweb.infobase.com/wrc/default.aspx
 • Writer’s Reference Center: Writer's Reference Center, kullanıcılara etkili bir şekilde makale yazmak ve araştırma yapmak için gerekli tüm araçları tek noktadan elverişli bir şekilde sağlar. Yazma ve dilbilgisi mekaniğinden stil ve araştırmaya kadar, bu vazgeçilmez kaynak, kaliteli yazı yazmanın temellerini kapsamlı bir şekilde sunar ve iyi bir makale yazmak için bir kılavuz sağlar.

 

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı


15 Eylül 2020