Arkyves Veritabanı  

Arkyves, hem görseller, hem de metinler için benzersiz bir veri tabanı ve görüntüleri incelemek ve yayınlamak isteyen herkes için bir buluşma yeridir. Iconclass sisteminin kültürel içeriği için çok dilli kelime dağarcığı yardımı ile tüm görsel ve metinsel kaynaklara erişilebilir. Bu sistemi kullanarak, belirli bir konuyla ilgili çeşitli kaynaklardan gelen resim ve metinleri bulup almak mümkün olmaktadır.

Arkyves'i kullanarak, aralarında birçok ülkedeki kütüphanelerden ve müzelerden 900.000 görsele, metne vb. erişmek mümkündür (Amsterdam'daki Rijksmuseum, Hollanda Sanat Tarihi Enstitüsü (RKD), Wolfenbüttel'deki Herzog August Bibliothek ve Milan, Utrecht ve Glasgow'daki üniversite kütüphaneleri gibi ). Veritabanı, ayrıca açık erişimde mevcut olan resimlere bir link içermektedir.

Arkyves, hem sanat tarihçileri için hem de kitap tarihçileri için bir araştırma aracıdır, ayrıca görüntüleri tanımlama sürecini kolaylaştıracak bir araçtır.

 

Erişim URL : https://www.arkyves.org/

Kullanım kılavuzu: https://www.arkyves.org/help/ArkyvesIntro2.0.pdf

 

 

Art Sales Catalogues Online Veritabanı

Art Sales Catalogues Online (ASCO) , 1600-1900 dönemi için tarihi sanat satış kataloglarının tümüne kolay erişim sunar. Lugt'un Répertoire Online veri tabanı bu yayına dahil edilmiştir ve kataloglara "giriş kapısı" olarak hizmet vermektedir.

Müzayede katalogları olarak da bilinen ilk sanat satış katalogları, 17. yüzyıl başlarında basit broşürler olarak ortaya çıkmıştır. Zamanla, kataloglar geniş ve zengin resimli yayınlara dönüşmüştür. Kataloglar sadece Sanat Tarihi açısından ilgi çekici değil, aynı zamanda zamanın ekonomik ve sosyolojik iklimine de dikkat çekmekte olan yayınlardır.

 

Erişim URL: https://primarysources.brillonline.com/browse/art-sales-catalogues-online

Kullanım kılavuzu: https://brill.com/fileasset/downloads_products/ASCO-User-Guide.pdf

ERİŞİM TARİHLERİ: 24 Nisan 2019

 

 

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

 


27 Mart 2019